An attractive foliage plant with glossy, leathery leaves flushed red. Max Height 1.8m. Max Spread 1m. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C. Harmful if eaten/skin and eye irritant.
Philodendron erubescens ‘Burgundy’
An attractive foliage plant with glossy, leathery leaves flushed red
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Philodendron |
|---|---|
| Species | erubescens |
| Varietry | 'Burgundy' |
| Common Name | |
| Flower Colour | purple |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.8m |
| Family | Araceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Keep just moist in winter, Liquid feed fortnightly during growing season, Provide support |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten/skin and eye irritant |
| Pruning | Cut back all shoots to encourage replacement growth |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
