Ming Aralia. An attractive foliage plant with long feathery leaves and a twisted stem. Max Height 1.6m. Max Spread 80cm. Flowers June to July. Bright room with some direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C. Harmful if eaten/skin irritant.
Polyscias fruiticosa
An attractive foliage plant with long feathery leaves and a twisted stem
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Polyscias |
|---|---|
| Species | fruiticosa |
| Varietry | |
| Common Name | Ming Aralia |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.6m |
| Family | Araliaceae |
| Spread | 80cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright, Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten/skin irritant |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
