Golden Birds Nest. An excellent foliage plant with dwarf rosettes of stiff leaves vertically striped golden yellow. Max Height 15cm. Max Spread 20cm. Flowers March to May. Min temp 50°F / 10°C.
Sansevieria trifasciata ‘Golden Hahnii’
An excellent foliage plant with dwarf rosettes of stiff leaves vertically striped golden yellow
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Sansevieria |
|---|---|
| Species | trifasciata |
| Varietry | 'Golden Hahnii' |
| Common Name | Golden Birds Nest |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 15cm |
| Family | Agavaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Dwarf, Rosette-forming |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green, gold |
| Flowers From | March, May |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Vine weevils |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
