Mother-in-laws Tongue. An excellent foliage plant with stiff sword-like leaves broadly edged with cream tolerant of a wide range of conditions. Max Height 60cm. Max Spread 45cm. Flowers March to May. Min temp 50°F / 10°C.
Sansevieria trifasciata ‘Craigii’
An excellent foliage plant with stiff sword-like leaves broadly edged with cream tolerant of a wide range of conditions
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Sansevieria |
|---|---|
| Species | trifasciata |
| Varietry | 'Craigii' |
| Common Name | Mother-in-laws Tongue |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 60cm |
| Family | Agavaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green, cream |
| Flowers From | March, May |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Vine weevils |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
