Peace Lily. An excellent houseplant with beautiful large glossy leaves and stunning large white flower spathes ageing to green. Max Height 70cm. Max Spread 50cm. Flowers April to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C. Harmful if eaten/skin and eye irritant.
Spathiphyllum wallisii
An excellent houseplant with beautiful large glossy leaves and stunning large white flower spathes ageing to green
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Spathiphyllum |
|---|---|
| Species | wallisii |
| Varietry | |
| Common Name | Peace Lily |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 70cm |
| Family | Araceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten/skin and eye irritant |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
