A striking houseplant with unusual flowers and colourful bracts. Decorative strap-like foliage
. Max Height 1m. Max Spread 80cm. Flowers June to July. Fruits August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Aechmea caudata
A striking houseplant with unusual flowers and colourful bracts. Decorative strap-like foliage
Category: Houseplants
Description
Additional information
| Generic | Aechmea |
|---|---|
| Species | caudata |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | pink, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1m |
| Family | Bromeliaceae |
| Spread | 80cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, brown |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | white |
| Fruits When | August |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Keep the central 'vase' filled with water |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
