Zebra Basket Vine. Attractively marbled dark and pale green leaves which are red underneath. Max Height 20cm to 60cm. Max Spread 90cm. Flowers June to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Aeschynanthus marmoratus
Attractively marbled dark and pale green leaves which are red underneath
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Aeschynanthus |
|---|---|
| Species | marmoratus |
| Varietry | |
| Common Name | Zebra Basket Vine |
| Flower Colour | green |
| Soil | Lime-free |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm, 60cm |
| Family | Gesneriaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Trailing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red |
| Flowers From | June, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water with tepid water, Water sparingly in winter, Water with rain water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant, Hanging baskets |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back flowered shoots to encourage new growth |
| Pruning Time | After flowering |
| Pests and diseases | Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Feed |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
