An attractive foliage plant with large spear shaped leaves. Max Height 60cm. Max Spread 50cm. Bright room away from direct sunlight and Partial shade. Min temp 60°F / 15°C. Harmful if eaten/skin and eye irritant.
Additional information
| Generic | Aglaonema |
|---|---|
| Species | modestum |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight, Partial shade |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 60cm |
| Family | Araceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | Harmful if eaten/skin and eye irritant |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
