Belladonna Lilly. A spectacular flowering bulb producing large heads of funnel shaped flowers. Max Height 60cm. Max Spread 30cm. Flowers August to October. Full sun and Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C. Harmful if eaten.
Amaryllis belladonna
A spectacular flowering bulb producing large heads of funnel shaped flowers.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Amaryllis |
|---|---|
| Species | belladonna |
| Varietry | |
| Common Name | Belladonna Lilly |
| Flower Colour | pink |
| Soil | |
| Aspect | Full sun, Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 60cm |
| Family | Amaryllidaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Dead head after flowering, Keep dry when dormant, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | |
| Propagation |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
