Sicklethorn. A lovely foliage houseplant with light and airy sickle shaped leaves. Max Height 90cm. Max Spread 60cm. Flowers June to July. Partial shade and Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Asparagus falcatus
A lovely foliage houseplant with light and airy sickle shaped leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Asparagus |
|---|---|
| Species | falcatus |
| Varietry | |
| Common Name | Sicklethorn |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Partial shade, Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Asparagaceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Only prune if required to keep shape |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division, Seed |
Related products
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
