Cast Iron Plant. A handsome variegated foliage plant tolerant of a wide range of conditions. Max Height 50cm. Max Spread 60cm. Flowers May to August. Partial shade. Min temp 50°F / 10°C.
Aspidistra elatior Variegata
A handsome variegated foliage plant tolerant of a wide range of conditions
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Aspidistra |
|---|---|
| Species | elatior |
| Varietry | Variegata |
| Common Name | Cast Iron Plant |
| Flower Colour | brown, purple |
| Soil | |
| Aspect | Partial shade |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 50cm |
| Family | Liliaceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, cream |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Avoid extremes of wet or dry, Keep just moist in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Cut flower, Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Feed |
| Propagation | Division |
Related products
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
