Paper Flower. A stunning plant producing masses of colourful orange-bronze bracts. Max Height 1.8m. Max Spread 1.2m. Flowers June to September. Bright room with some direct sunlight and Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Bougainvillea ‘Killie Cambell’
A stunning plant producing masses of colourful orange-bronze bracts
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Bougainvillea |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | 'Killie Cambell' |
| Common Name | Paper Flower |
| Flower Colour | orange |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight, Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.8m |
| Family | Nyctaginaceae |
| Spread | 1.2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back all shoots to encourage replacement growth |
| Pruning Time | Late Summer |
| Pests and diseases | Whiteflies, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Dead heading |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
