Striped Inch Plant. A very pretty plant with olive green and white striped foliage which is purple underneath. Max Height 15cm. Max Spread 1m. Flowers September to December. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Callisia elegans
A very pretty plant with olive green and white striped foliage which is purple underneath
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Callisia |
|---|---|
| Species | elegans |
| Varietry | |
| Common Name | Striped Inch Plant |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 15cm |
| Family | Commelinaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Spreading |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, purple, white |
| Flowers From | September, December |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Red spider mite, Vine weevils |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
