A very free flowering houseplant with an intense fragrance. Max Height 1.8m. Max Spread 1m. Flowers June to August. Fruits August to October. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Additional information
| Generic | Cestrum |
|---|---|
| Species | elegans |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.8m |
| Family | Solanaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Arching |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | red, purple |
| Fruits When | August, October |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep permanently moist, Liquid feed fortnightly during growing season, Mist regularly, Keep just moist in winter |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | Remove dead flower heads and 1/3 of old wood |
| Pruning Time | After flowering |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
