Reed Palm. A beautiful foliage plant with long reed like stems and long arching deep green fern-like leaves. Max Height 1.5m. Max Spread 1m. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Chamaedorea seifrizii
A beautiful foliage plant with long reed like stems and long arching deep green fern-like leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Chamaedorea |
|---|---|
| Species | seifrizii |
| Varietry | |
| Common Name | Reed Palm |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | Lime-free |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.5m |
| Family | Arecaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Arching, Upright, Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Scale, Thrips |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Seed |
Related products
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
