A very pretty houseplant with glossy green leaves and bowl shaped creamy-white flowers. Max Height 1.4m. Max Spread 1m. Flowers June to July. Fruits September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cleyera japonica
A very pretty houseplant with glossy green leaves and bowl shaped creamy-white flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cleyera |
|---|---|
| Species | japonica |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.4m |
| Family | Theaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | red |
| Fruits When | September |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter, Mist regularly, Water with rain water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Only prune if required to keep shape |
| Pruning Time | After flowering |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot using a lime free compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
