Coconut Palm. An impressive foliage plant with tall trunk with a swollen base and lustrous bright green pinnate leaves. Max Height 2.5m. Max Spread 1.4m. Flowers May to June. Fruits August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Cocos nucifera
An impressive foliage plant with tall trunk with a swollen base and lustrous bright green pinnate leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cocos |
|---|---|
| Species | nucifera |
| Varietry | |
| Common Name | Coconut Palm |
| Flower Colour | cream |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 2.5m |
| Family | Arecaceae |
| Spread | 1.4m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright, Arching |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, June |
| Colour Fruit | brown |
| Fruits When | August |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Scale, Mealy bugs |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Seed |
Related products
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
