A very pretty houseplant producing an abundance of tubular flowers and attractive greyish green variegated cream foliage. Max Height 15cm. Max Spread 1.2m. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Columnea microphylla ‘Variegata’
A very pretty houseplant producing an abundance of tubular flowers and attractive greyish green variegated cream foliage
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Columnea |
|---|---|
| Species | microphylla |
| Varietry | 'Variegata' |
| Common Name | |
| Flower Colour | scarlet, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 15cm |
| Family | Gesneriaceae |
| Spread | 1.2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Trailing, Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | grey, cream |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Water with rain water |
| Border | |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back flowered shoots to encourage new growth |
| Pruning Time | After flowering |
| Pests and diseases | Botrytis |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
