Living Stones. A very unusual plant with modified leaves that resemble small pebbles. Pretty daisy-like flowers. Max Height 2cm. Max Spread 3cm. Flowers September. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Conophytum notabile
A very unusual plant with modified leaves that resemble small pebbles. Pretty daisy-like flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Conophytum |
|---|---|
| Species | notabile |
| Varietry | |
| Common Name | Living Stones |
| Flower Colour | orange |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Perennial |
| Height | 2cm |
| Family | Aizoaceae |
| Spread | 3cm |
| Growth Speed | Slow |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | blue, green |
| Flowers From | September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Keep dry when summer dormant, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Mealy bugs |
| Maintenance | |
| Propagation | Seed, Division |
Related products
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
