Dogwood. An attractive shrub grown for its variegated foliage and rich red bark in the winter. Max Height 1.4m. Max Spread 1m. Flowers May to June. Fruits August to October. Full sun/partial shade. Hardy. Water thoroughly before planting.
Cornus alba ‘Variegata’
An attractive shrub grown for its variegated foliage and rich red bark in the winter
Category: Shrubs
Additional information
| Generic | Cornus |
|---|---|
| Species | alba |
| Varietry | 'Variegata' |
| Common Name | Dogwood |
| Flower Colour | white |
| Soil | Fertile |
| Aspect | Full sun/partial shade |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 1.4m |
| Family | Cornaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Spreading |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white |
| Flowers From | May, June |
| Colour Fruit | white, blue |
| Fruits When | August, October |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Hardy |
| Planting | Water thoroughly before planting |
| Care | Keep moist in first year |
| Border | Border, Winter attributes |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back to 2.5cm of last years growth |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Honey fungus |
| Maintenance | Keep free from weeds, Mulch, Feed |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon ‘Cannington Carol’ (v)
Beautiful red or orange bell shaped flowers look stunning against the variegated foliage.
Abelia floribunda
An arching evergreen shrub with pendent tubular cerise flowers.
Abutilon megapotamicum ‘Variegatum’
A semi-evergreen shrub with arching stems of mottled yellow leaves. Pendent bell-shaped flowers of red and yellow.
Abutilon ‘Ashford Red’
An erect to spreading evergreen shrub with green leaves. Bearing bell-shaped pendent red flowers.
Abeliophyllum distichum Roseum
A deciduous shrub with dark green leaves turning purple in Autumn. With racemes of small fragrant rose pink tinged flowers early spring.
Abelia x grandiflora ‘Francis Mason’
A semi-evergreen shrub with yellow foliage marked with dark green. Flowers white with a pink tinge.
Abelia ‘Edward Goucher’
A semi-evergreen arching shrub with delicate lilac-pink flowers in summer.
Abelia x grandiflora ‘Goldsport’
A semi-evergreen shrub with yellow foliage. Flowers white with a pink tinge.
