Dogwood. An attractive plant with stunning bright orange-yellow shoots in the winter. Lovely foliage autumn colour. Max Height 1.2m. Max Spread 1m. Flowers May to June. Fruits August to October. Full sun/partial shade. Hardy. Water thoroughly before planting.
Cornus sanguinea ‘Winter Beauty’
An attractive plant with stunning bright orange-yellow shoots in the winter. Lovely foliage autumn colour
Category: Shrubs
Additional information
| Generic | Cornus |
|---|---|
| Species | sanguinea |
| Varietry | 'Winter Beauty' |
| Common Name | Dogwood |
| Flower Colour | white |
| Soil | Fertile |
| Aspect | Full sun/partial shade |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 1.2m |
| Family | Cornaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, June |
| Colour Fruit | white, blue |
| Fruits When | August, October |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Hardy |
| Planting | Water thoroughly before planting |
| Care | Keep moist in first year |
| Border | Border, Winter attributes |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back to 2.5cm of last years growth |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Honey fungus |
| Maintenance | Keep free from weeds, Mulch, Feed |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon megapotamicum ‘Variegatum’
A semi-evergreen shrub with arching stems of mottled yellow leaves. Pendent bell-shaped flowers of red and yellow.
Abutilon ‘Boule de Neige’
A vigorous evergreen shrub of erect to spreading habit with green leaves. Bell- shaped pendent white flowers.
Abutilon ‘Kentish Belle’
A semi-evergreen shrub with arching stems of dark green leaves. Pendent bell-shaped yellow flowers.
Abutilon ‘Patrick Synge’
Very vigorous evergreen shrub of erect habit. Green leaves with pendent open bowl-shaped red flowers.
Abelia x grandiflora ‘Francis Mason’
A semi-evergreen shrub with yellow foliage marked with dark green. Flowers white with a pink tinge.
Abutilon ‘Nabob’
A erect evergreen shrub with green leaves. Pendent open bowl-shaped red flowers.
Abutilon ‘Canary Bird’
An erect evergreen shrub with green leaves. Pendent , bell-shaped pale yellow flowers.
Abelia triflora
A deciduous shrub or small tree with fragrant white flowers with a pink tinge.
