Crassula. A pretty flowering houseplant with leathery green leaves and terminal clusters of tubular white flowers. Max Height 45cm. Max Spread 20cm. Flowers July to October. Bright room with some direct sunlight. Min temp 40°F / 5°C.
Crassula coccinea ‘Alba’
A pretty flowering houseplant with leathery green leaves and terminal clusters of tubular white flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Crassula |
|---|---|
| Species | coccinea |
| Varietry | 'Alba' |
| Common Name | Crassula |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 45cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect, Bushy |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | July, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 40°F / 5°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season, Allow compost to dry out between waterings |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
