Lizard Tail. An attractive succulent with scale like mid-green leaves tinged yellow or brown and pretty greenish-yellow tiny flowers. Max Height 20cm. Max Spread 20cm. Flowers March to April. Full sun. Min temp 55°F / 12°C.
Crassula muscosa
An attractive succulent with scale like mid-green leaves tinged yellow or brown and pretty greenish-yellow tiny flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Crassula |
|---|---|
| Species | muscosa |
| Varietry | |
| Common Name | Lizard Tail |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Spreading |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, brown, yellow |
| Flowers From | March, April |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
