Propeller Plant. A lovely looking succulent with thick fleshy grey leaves and pretty star shaped flowers. Max Height 80cm. Max Spread 50cm. Flowers August to October. Full sun. Min temp 55°F / 12°C.
Crassula perfoliata var. minor
A lovely looking succulent with thick fleshy grey leaves and pretty star shaped flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Crassula |
|---|---|
| Species | perfoliata |
| Varietry | var. minor |
| Common Name | Propeller Plant |
| Flower Colour | white, pink, red |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 80cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | grey |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
