Earth Star. A striking houseplant with attractive strap-like variegated foliage forming a flat star shaped rosette. Max Height 10cm. Max Spread 50cm. Flowers June to July. Bright room with some direct sunlight. Min temp 65°F / 17°C.
Cryptanthus acaulis ‘Rosea-pictus’
A striking houseplant with attractive strap-like variegated foliage forming a flat star shaped rosette
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cryptanthus |
|---|---|
| Species | acaulis |
| Varietry | 'Rosea-pictus' |
| Common Name | Earth Star |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 10cm |
| Family | Bromeliaceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | pink, red, brown |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 65°F / 17°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Water with rain water, Water with tepid water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Feed |
| Propagation | Division |
Related products
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
