Never Never Plant. An attractive foliage plant with cream and pale and dark green markings. Wine red undersides to the leaves. Max Height 90cm. Max Spread 60cm. Flowers April to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Ctenanthe oppenheimiana ‘Tricolor’
An attractive foliage plant with cream and pale and dark green markings. Wine red undersides to the leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Ctenanthe |
|---|---|
| Species | oppenheimiana |
| Varietry | 'Tricolor' |
| Common Name | Never Never Plant |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Marantaceae |
| Spread | 60cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, cream, red |
| Flowers From | April, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water with rain water, Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
