Japanese Sago Palm. An architectural plant with stiff palm-like arching, glossy, leaves. Max Height 90cm. Max Spread 90cm. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Cycas revoluta
An architectural plant with stiff palm-like arching, glossy, leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Cycas |
|---|---|
| Species | revoluta |
| Varietry | |
| Common Name | Japanese Sago Palm |
| Flower Colour | brown |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Cycadaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | Slow |
| Growth Habit | Upright, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Scale, Mealy bugs |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Seed, Division |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
