A stately foliage plant with long arching mid green leaves with a broad yellow stripe. Max Height 1.8m. Max Spread 1m. Flowers June to July. Fruits August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Dracaena fragrans ‘Victoria’
A stately foliage plant with long arching mid green leaves with a broad yellow stripe.
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Dracaena |
|---|---|
| Species | fragrans |
| Varietry | 'Victoria' |
| Common Name | |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.8m |
| Family | Agavaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green, yellow |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | red |
| Fruits When | August |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Liquid feed fortnightly during growing season, Mist regularly, Keep just moist in winter |
| Border | |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Layering |
Related products
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
