Sundew. A fascinating insectivorous houseplant which obtains its nutrients by trapping insects in its modified sticky leaves. Max Height 20cm. Max Spread 15cm. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Drosera capensis
A fascinating insectivorous houseplant which obtains its nutrients by trapping insects in its modified sticky leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Drosera |
|---|---|
| Species | capensis |
| Varietry | |
| Common Name | Sundew |
| Flower Colour | pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20cm |
| Family | Droseraceae |
| Spread | 15cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red, yellow |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Wet |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Keep just moist in winter, Water with rain water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | Re-pot using a lime free compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Seed |
Related products
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
