Painted Lady. A lovely succulent with heavily frosted green leaves with red margins and pretty flower stems of bell shaped flowers. Max Height 10cm. Max Spread 30cm. Flowers August to October. Full sun. Min temp 50°F / 10°C.
Echeveria derenbergii
A lovely succulent with heavily frosted green leaves with red margins and pretty flower stems of bell shaped flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Echeveria |
|---|---|
| Species | derenbergii |
| Varietry | |
| Common Name | Painted Lady |
| Flower Colour | red, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 10cm |
| Family | Crassulaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Aphids, Vine weevils |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Place outdoors in the summer |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
