Devil’s Ivy. An easy to grow foliage plant with attractive heart shaped glossy white foliage blotched green. Max Height 1.5m. Max Spread 45cm. Flowers July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C. Harmful if eaten/skin and eye irritant.
Epipremnum (Scindapsus) aureum ‘Marble Queen’
An easy to grow foliage plant with attractive heart shaped glossy white foliage blotched green
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Epipremnum (Scindapsus) |
|---|---|
| Species | aureum |
| Varietry | 'Marble Queen' |
| Common Name | Devil's Ivy |
| Flower Colour | green |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.5m |
| Family | Araceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Trailing/climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white |
| Flowers From | July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season, Allow compost to dry out between waterings |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | Harmful if eaten/skin and eye irritant |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale, Red spider mite, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Canary Bird’
Beautiful pendant yellow bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
