Glory Lily. A stunning houseplant with beautiful flowers with reflex petals and protruding stamens. Max Height 1.4m. Max Spread 30cm. Flowers June to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C. CAUTION toxic if eaten.
Gloriosa superba ‘Rothschidiana’
A stunning houseplant with beautiful flowers with reflex petals and protruding stamens
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Gloriosa |
|---|---|
| Species | superba |
| Varietry | 'Rothschidiana' |
| Common Name | Glory Lily |
| Flower Colour | red, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Perennial |
| Height | 1.4m |
| Family | Colchicaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Keep dry when dormant, Lift and store frost free, Liquid feed fortnightly during growing season, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | CAUTION toxic if eaten |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division, Seed |
Related products
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
