A striking houseplant with unusual flowers and colourful bracts. Decorative strap-like striped foliage
. Max Height 50cm. Max Spread 35cm. Flowers June to July. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Guzmania ‘Omer Morobe’
A striking houseplant with unusual flowers and colourful bracts. Decorative strap-like striped foliage
Category: Houseplants
Description
Additional information
| Generic | Guzmania |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | 'Omer Morobe' |
| Common Name | |
| Flower Colour | red, pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 50cm |
| Family | Bromeliaceae |
| Spread | 35cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Rosette-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, red |
| Flowers From | June, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Water with rain water |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs, Scale |
| Maintenance | Feed |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
