Velvet Plant. A lovely foliage plant with green leaves covered in colourful purple hairs. Max Height 60cm. Max Spread 45cm. Flowers January to February. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Gynura aurantiaca
A lovely foliage plant with green leaves covered in colourful purple hairs
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Gynura |
|---|---|
| Species | aurantiaca |
| Varietry | |
| Common Name | Velvet Plant |
| Flower Colour | yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 60cm |
| Family | |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, purple |
| Flowers From | January, February |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Pinch out flowerheads as they appear |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Aphids, Red spider mite |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
