A distinctive succulent with triangular bluish green leaves with warty white markings underneath and a chequered effect on top. Max Height 10cm. Max Spread 30cm. Flowers April to May. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Haworthia tessellata
A distinctive succulent with triangular bluish green leaves with warty white markings underneath and a chequered effect on top
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Haworthia |
|---|---|
| Species | tessellata |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | green, white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 10cm |
| Family | Aloeaceae |
| Spread | 30cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Mat-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green, white, blue |
| Flowers From | April, May |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season, Keep dry when dormant |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Division |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
