Red Flame Ivy. A colourful foliage plant with silvery grey leaves that turn metallic purple when exposed to the sun. Max Height 15cm. Max Spread 45cm. Flowers May to August. Bright room with some direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Hemigraphis alternata
A colourful foliage plant with silvery grey leaves that turn metallic purple when exposed to the sun
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Hemigraphis |
|---|---|
| Species | alternata |
| Varietry | |
| Common Name | Red Flame Ivy |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 15cm |
| Family | Acanthaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Trailing/climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | purple, silver, grey |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back all shoots to encourage replacement growth |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Whiteflies |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
