Parasol Plant. An attractive foliage plant with glossy rounded palmate leaves resembling a ‘parasol’. Max Height 1.8m. Max Spread 50cm. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Heptapleurum arboricola ‘Geisha Girl’
An attractive foliage plant with glossy rounded palmate leaves resembling a ‘parasol’
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Heptapleurum |
|---|---|
| Species | arboricola |
| Varietry | 'Geisha Girl' |
| Common Name | Parasol Plant |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.8m |
| Family | Araliaceae |
| Spread | 50cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Scale, Mealy bugs |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Seed, Stem cuttings |
Related products
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
