Wax Plant. A stunning plant with clusters of beautiful large, reddish-purple flowers and attractive purple young growth. Max Height 2.2m. Max Spread 1m. Flowers May to September. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Hoya macgillivrayi
A stunning plant with clusters of beautiful large, reddish-purple flowers and attractive purple young growth
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Hoya |
|---|---|
| Species | macgillivrayi |
| Varietry | |
| Common Name | Wax Plant |
| Flower Colour | purple |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 2.2m |
| Family | Asclepiadaceae |
| Spread | 1m |
| Growth Speed | Fast |
| Growth Habit | Bushy, Arching, Climbing |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green, purple |
| Flowers From | May, September |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Only prune if required to keep shape |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Mealy bugs |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
