Attractive small panicles of pure white flowers with extra large florets. Max Height 2.5m. Max Spread 1.6m. Flowers August to October. Full sun/partial shade. Hardy. Back-fill with soil mixed with peat substitute and a suitable fertiliser.
Hydrangea paniculata ‘Brussels Lace’
Attractive small panicles of pure white flowers with extra large florets
Category: Shrubs
Additional information
| Generic | Hydrangea |
|---|---|
| Species | paniculata |
| Varietry | 'Brussels Lace' |
| Common Name | |
| Flower Colour | white |
| Soil | Fertile |
| Aspect | Full sun/partial shade |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 2.5m |
| Family | Hydrangeaceae |
| Spread | 1.6m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Upright |
| Fragrance | TRUE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | August, October |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained, Moist |
| Protection | |
| Hardiness | Hardy |
| Planting | Back-fill with soil mixed with peat substitute and a suitable fertiliser |
| Care | Dead head after flowering |
| Border | Border, Specimen, Group planting, Woodland |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back to 2.5cm of last years growth |
| Pruning Time | Winter |
| Pests and diseases | Vine weevils, Aphids, Capsid bugs |
| Maintenance | Keep free from weeds, Mulch |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abeliophyllum distichum Roseum
A deciduous shrub with dark green leaves turning purple in Autumn. With racemes of small fragrant rose pink tinged flowers early spring.
Abutilon pictum ‘Thompsonii’ (v)
Beautiful orange flushed with salmon-pink bell shaped flowers with showy yellow mottled variegated foliage
Abutilon ‘Canary Bird’
An erect evergreen shrub with green leaves. Pendent , bell-shaped pale yellow flowers.
Abelia x grandiflora ‘Goldsport’
A semi-evergreen shrub with yellow foliage. Flowers white with a pink tinge.
Abutilon ‘Ashford Red’
An erect to spreading evergreen shrub with green leaves. Bearing bell-shaped pendent red flowers.
Abutilon ‘Cannington Peter’ (v)
Very dark red bell shaped flowers look stunning against the variegated foliage
Abutilon ‘Savitzii’
An erect to spreading evergreen shrub with green leaves. Bearing bell-shaped pendent red flowers.
Abutilon ‘Nabob’
A erect evergreen shrub with green leaves. Pendent open bowl-shaped red flowers.
