Pretty white funnel shaped flowers form an attractive ‘crown’ around the top of each ‘stem’. Max Height 5cm. Max Spread 20cm. Flowers April to June. Full sun and Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Mammillaria wildii
Pretty white funnel shaped flowers form an attractive ‘crown’ around the top of each ‘stem’
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Mammillaria |
|---|---|
| Species | wildii |
| Varietry | |
| Common Name | |
| Flower Colour | white |
| Soil | |
| Aspect | Full sun, Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 5cm |
| Family | Cactaceae |
| Spread | 20cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming, Columnar |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | April, June |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Allow compost to dry out between waterings, Water sparingly in winter, Water with tepid water, Mist regularly |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Slugs and snails |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings, Seed |
Related products
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
