Firecracker Plant. An unusual flowering plant with long tubular red flowers with a yellow tip. Max Height 2.5m. Max Spread 1.2m. Flowers June to August. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Manettia luteorubra
An unusual flowering plant with long tubular red flowers with a yellow tip
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Manettia |
|---|---|
| Species | luteorubra |
| Varietry | |
| Common Name | Firecracker Plant |
| Flower Colour | yellow, red |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 2.5m |
| Family | Rubiaceae |
| Spread | 1.2m |
| Growth Speed | Fast |
| Growth Habit | Climbing |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | June, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Whiteflies |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Requires support |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Ambroise Verschaffelt’
Masses of pretty white veined purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Achimenes hybrida ‘Paul Arnold’
Masses of pretty deep purple-blue flowers with a white throat bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
