A very handsome fern with feathery emerald green deeply divided linear fronds (leaves). Max Height 90cm. Max Spread 90cm. Bright room away from direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Nephrolepis exaltata ‘Fluffy Ruffles’
A very handsome fern with feathery emerald green deeply divided linear fronds (leaves)
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Nephrolepis |
|---|---|
| Species | exaltata |
| Varietry | 'Fluffy Ruffles' |
| Common Name | |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 90cm |
| Family | Nephrolepidaceae |
| Spread | 90cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Erect, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale |
| Maintenance | Give a quarter strength foliar feed in the growing season, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
