Tiger Orchid. Very beautiful orchid which bears arching flower spikes of exotic looking flowers. Max Height 50cm. Max Spread 25cm. Flowers May to July. Partial shade. Min temp 50°F / 10°C and Max temp 86°F / 30°C.
Odontoglossum
Very beautiful orchid which bears arching flower spikes of exotic looking flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Odontoglossum |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | |
| Common Name | Tiger Orchid |
| Flower Colour | white, yellow, brown |
| Soil | |
| Aspect | Partial shade |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 50cm |
| Family | Orchidaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C, Max temp 86°F / 30°C |
| Planting | |
| Care | Water with rain water, Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Master Ingram’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon megapotamicum
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
