Lollipop Plant. A very showy flowering houseplant with cone shaped flowerheads of golden yellow bracts and tubular white flowers. Max Height 60cm. Max Spread 45cm. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Pachystachys lutea
A very showy flowering houseplant with cone shaped flowerheads of golden yellow bracts and tubular white flowers
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Pachystachys |
|---|---|
| Species | lutea |
| Varietry | |
| Common Name | Lollipop Plant |
| Flower Colour | white, yellow |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 60cm |
| Family | Acanthaceae |
| Spread | 45cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Bushy, Erect |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Cut back all shoots to encourage replacement growth, Pinch shoots regularly to encourage branching |
| Pruning Time | Early spring |
| Pests and diseases | Red spider mite, Whiteflies |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Achimenes hybrida ‘Purple King’
Masses of pretty flowers with a ruffled margin bourne over a long flowering season
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
