Button Fern. An easy to grow pretty fern with long arching fronds (leaves) with button-like ‘leaflets’. Max Height 30cm. Max Spread 40cm. Bright room with some direct sunlight. Min temp 50°F / 10°C.
Pellaea rotundifolia
An easy to grow pretty fern with long arching fronds (leaves) with button-like ‘leaflets’
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Pellaea |
|---|---|
| Species | rotundifolia |
| Varietry | |
| Common Name | Button Fern |
| Flower Colour | |
| Soil | |
| Aspect | Bright room with some direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 30cm |
| Family | Adiantaceae |
| Spread | 40cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Arching, Creeping |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C |
| Planting | |
| Care | Mist regularly, Water sparingly in winter |
| Border | Conservatory plant, Houseplant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Scale |
| Maintenance | Give a quarter strength foliar feed in the growing season, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Division |
Related products
Acacia armata
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida ‘Alba’
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
