Moth Orchid. Very beautiful orchid which bears arching flower spikes of exotic looking flowers. Cutting back flower stems to a node will encourage further flower production. Max Height 30cm to 60cm. Max Spread 25cm. Flowers May to July. Partial shade. Min temp 50°F / 10°C and Max temp 86°F / 30°C.
Phalaenopsis
Very beautiful orchid which bears arching flower spikes of exotic looking flowers. Cutting back flower stems to a node will encourage further flower production
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Phalaenopsis |
|---|---|
| Species | |
| Varietry | |
| Common Name | Moth Orchid |
| Flower Colour | mixed colours |
| Soil | |
| Aspect | Partial shade |
| Foliage | Deciduous |
| Height | 30cm, 60cm |
| Family | Orchidaceae |
| Spread | 25cm |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Clump-forming |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, July |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 50°F / 10°C, Max temp 86°F / 30°C |
| Planting | |
| Care | Water with rain water, Water with tepid water, Liquid feed fortnightly during growing season, Water sparingly in winter |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Mealy bugs, Aphids |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost, Surround Pot with moist peat to maintain high humidity |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon hybridum savitzii
Beautiful pendant bowl shaped flowers held on slender stems with broadly white variegated sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana ‘Musaica’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and heavily mottled red and orange foliage
Achimenes hybrida
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Abutilon megapotamicum variegata
Beautiful pendant red and yellow flowers held on slender stems with arrow shaped yellow splashed green leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
