Canary Island Date Palm. An impressive foliage plant with a stout trunk and deep green arching pinnate leaves. Max Height 4m. Max Spread 2m. Flowers May to June. Fruits August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Phoenix canariensis 10 Ltr
An impressive foliage plant with a stout trunk and deep green arching pinnate leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Phoenix |
|---|---|
| Species | canariensis |
| Varietry | 10 Ltr |
| Common Name | Canary Island Date Palm |
| Flower Colour | cream |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 4m |
| Family | Arecaceae |
| Spread | 2m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, June |
| Colour Fruit | yellow, red |
| Fruits When | August |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | |
| Propagation |
Related products
Acalypha wilkesiana ‘Godseffiana’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive white variegated leaves
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Acacia baileyana
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like fragrant flowers
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha hispida
An unusual houseplant with showy tassels of tiny flowers
Achimenes hybrida ‘Pink Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
