MInature Date Palm. An impressive foliage plant with deep green pinnate leaves. Max Height 1.8m. Max Spread 1.6m. Flowers May to June. Fruits August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 60°F / 15°C.
Additional information
| Generic | Phoenix |
|---|---|
| Species | roebelenii |
| Varietry | |
| Common Name | MInature Date Palm |
| Flower Colour | cream |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 1.8m |
| Family | Arecaceae |
| Spread | 1.6m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Upright, Arching |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, June |
| Colour Fruit | black |
| Fruits When | August |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 60°F / 15°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Pot on every 3 to 5 years |
| Propagation | Seed |
Related products
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Abutilon striatum thompsonii
Beautiful pendant orange-red bowl shaped flowers held on slender stems with variegated sycamore-like leaves
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes ‘Grandiflora’
Masses of pretty reddish-purple flowers bourne over a long flowering season
Acacia dealbata
Pretty long feathery leaves with attractive fluffy heads of fragrant flowers
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Achimenes coccinea
Masses of pretty bright red flowers bourne over a long flowering season
