Christmas Tree, Norway Spruce. A conical conifer with needle-like, dark green leaves, produces deep green cones, turning brown. Hardy. Back-fill with soil mixed with peat substitute and a suitable fertiliser.
Picea abies Spruce 100-120cm
A conical conifer with needle-like, dark green leaves, produces deep green cones, turning brown.
Category: Conifers
Additional information
| Generic | Picea |
|---|---|
| Species | abies Spruce |
| Varietry | 100-120cm |
| Common Name | Christmas Tree, Norway Spruce |
| Flower Colour | |
| Soil | Fertile |
| Aspect | Full sun |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 20m, 40m |
| Family | Pinaceae |
| Spread | 6m |
| Growth Speed | |
| Growth Habit | Conical |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Hardy |
| Planting | Back-fill with soil mixed with peat substitute and a suitable fertiliser |
| Care | Keep moist in first year |
| Border | Woodland |
| Toxicity | |
| Pruning | |
| Pruning Time | |
| Pests and diseases | |
| Maintenance | |
| Propagation |
Related products
Calocedrus decurrens
Large tree with a narrow conical shape, leaves with fan-like sprays of narrow dark green leaves. Erect yellow-brown cones turning to red-brown.
Abies koreana
A small tree with shiny, dark green leaves, silver beneath. Cones cylindrical, violet-blue. .A very fast-growing tree with soft, shiny, dark green leaves, with whitish green underneath. Cones cylindrical, green ripening to brown.
Cedrus deodara
Beautiful large tree with spreading branches, pendant at the tips. Glaucous green needle-like leaves and barrel-shaped cones, green at first ripening brown.
Abies procera
A large tree with silvery grey bark. Leaves bluish green. Cones cylindrical green and brown.
Abies koreana ‘Flava’
A pretty dwarf conifer with pale green foliage in the summer turning yellow in the winter. Attractive purplish cones.
Araucaria araucana
A slow growing upright conifer with evergreen spirally arranged sharp pointed leaves.
Cedrus deodara ‘Karl Fuchs’
A beautiful large tree with excellent blue foliage.
Cedrus deodara ‘Feelin’ Blue’
A novel variety with attractive bluish-green foliage. Rarely develops a leader
