Bird-catcher Tree. An attractive foliage plant with glossy rich green leathery leaves. Max Height 2.5m. Max Spread 1.8m. Flowers May to August. Bright room away from direct sunlight. Min temp 55°F / 12°C.
Pisonia umbellifera
An attractive foliage plant with glossy rich green leathery leaves
Category: Houseplants
Additional information
| Generic | Pisonia |
|---|---|
| Species | umbellifera |
| Varietry | |
| Common Name | Bird-catcher Tree |
| Flower Colour | yellow, pink |
| Soil | |
| Aspect | Bright room away from direct sunlight |
| Foliage | Evergreen |
| Height | 2.5m |
| Family | Nyctaginaceae |
| Spread | 1.8m |
| Growth Speed | Fast |
| Growth Habit | Bushy, Upright |
| Fragrance | FALSE |
| Foliage Colour | green |
| Flowers From | May, August |
| Colour Fruit | |
| Fruits When | |
| Moisture | Moist, Well drained |
| Protection | |
| Hardiness | Min temp 55°F / 12°C |
| Planting | |
| Care | Water sparingly in winter, Mist regularly, Allow compost to dry out between waterings, Liquid feed fortnightly during growing season |
| Border | Houseplant, Conservatory plant |
| Toxicity | |
| Pruning | Remove crossing branches to help framework, Thin out overgrown plants |
| Pruning Time | Late winter |
| Pests and diseases | Red spider mite, Scale |
| Maintenance | Re-pot if necessary in spring using a suitable potting compost |
| Propagation | Stem cuttings |
Related products
Abutilon hybridum ‘Fireball’
Beautiful pendant red bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Achimenes hybrida ‘Little Beauty’
Masses of pretty flowers bourne over a long flowering season
Acalypha hispida
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Souvenir de Bonn’
Beautiful pendant pink bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
Acalypha wilkesiana
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers
Acalypha wilkesiana ‘Marginata’
An unusual houseplant with long tassels of tiny flowers and attractive crimson and white edged foliage
Acacia podalyriifolia
Pretty feathery leaves with attractive powder puff like heads of fragrant flowers
Abutilon hybridum ‘Boule de Neige’
Beautiful pendant white bowl shaped flowers held on slender stems with sycamore-like leaves
